Kronika Parafii pw. św. Floriana - rok 1991
elektroniczną kopię wykonał: Marcin Kleszyk :)
Podczas noworocznej Mszy Świętej ks. Proboszcz złożył parafianom życzenia zdrowia, pomyślności i Błogosławieństwa Bożego oraz prosił o dalszą pomoc w pracach związanych z przebudową kościoła.
Nadszedł okres Wielkiego Postu. W trosce o głębsze przeżycia parafian umieszczono w kościele stacje drogi krzyżowej, którą oprawili i zawiesili Panowie aktywni we wszystkich przedsięwzięciach i pracach, Pan Andrzej Hamilka i Jan Plicko.
Wierni brali liczny udział w piątkowych nabożeństwach Drogi Krzyżowej. W wielkim skupieniu dzieci, młodzież i dorośli przeżyli rekolekcje wielkopostne w okresie od 22 marca do 24 marca 1991 r. prowadzone przez ks. Stanisława Dworzaka - Proboszcza parafii Górażdże.
W Wielkim Tygodniu dzieci i młodzież brały udział w rekolekcjach szkolnych. W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi majątek parafii wzbogacił się o niezbędne akcesoria sakralne dotyczące tego okresu, zakupione ze składek wiernych. Wypada wspomnieć o : krzyżu, figurze do Grobu Pańskiego czy figurze Zmartwychwstałego Chrystusa.
Bardzo wymowną i przejmującą dekorację grobu Chrystusowego wykonali Panowie Andrzej Hamilka, Jan Plicko oraz Pani Bul.
Wkroczyliśmy w miesiąc Maryjny. Wnętrze naszego kościoła znów zmieniło wystrój. Skromna figurka Matki Bożej bardzo ładnie prezentowała się na tle przygotowanej przez Panią T. Bul.
21 maja 1991 r. uczniowie klas ósmych oraz kilka osób dorosłych przystąpiło do Sakramentu Bierzmowania w parafii św. Mikołaja.
Pierwsza Komunia Święta w naszej parafii miała miejsce 2 czerwca 1991 r. Poprzedzona była długim przygotowaniem do tak ważnego sakramentu. W przygotowania były zaangażowane dzieci, rodzice i ks. Proboszcz. Pierwszą Komunię Świętą przyjęło 46 dzieci.
Pierwsze Święto Patrona naszej parafii - „odpust” połączone było z obchodami Dnia Chemika zgromadziło Księży z pobliskich kościołów i tłumy wiernych.
Uroczystość Bożego Ciała poprzedziły długie przygotowania z postawieniem na ulicach Waryńskiego, Nowotki, Przodowników Pracy i Zaciszu ołtarzy. Kilka Pań uszyło i wyhaftowało ozdobne poduszki do procesji. Nauczycielki ze Szkoły Podstawowej zajęły się przygotowaniem dzieci do sypania kwiatów. Piękna pogoda dodała blasku tej podniosłej i pierwszej uroczystości Bożego Ciała. Uroczystość ta przyciągnęła ogromne tłumy wiernych, którzy całymi rodzinami uczestniczyli w procesji.
Pierwszy ołtarz - ul. Waryńskiego
Drugi ołtarz - ul. Nowotki
Trzeci ołtarz - ul. Przodowników Pracy
Czwarty ołtarz - plac przy kościele
W nagrodzie za dobrze pełnioną służbę ks. Proboszcz urządził grupie ministrantów biwak na Górze św. Anny, który trwał od 1 do 6 lipca 1991 r.
W związku z przystąpieniem do kapitalnego remontu w budynku kościelnym od 8 lipca 1991 r. nastąpiło przeniesienie nabożeństw do pomieszczeń byłej stołówki znajdującej się obok kościoła. Malowidła ścienne wbrew pozorom nie wpływały destrukcyjnie na modlących się.
W tym czasie prowadzone były intensywne prace budowlane:
W dniach 13 - 15 sierpnia 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II w Częstochowie spotkał się z młodzieżą całego świata. W spotkaniu tym uczestniczyli również nasi młodzi parafianie razem z ks. Proboszczem. Wrócili rozmodleni, rozśpiewani, pełni niezapomnianych prze-żyć, którymi dzielili się z wiernymi a na jednej z Mszy zorganizowali koncert poznanych na pielgrzymce pieśni.
We wrześniu zrealizowały się marzenia wielu parafian, kiedy to zorganizowano pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej. 27 września o godz. 6 rano spod kościoła ruszył autokar pełen rozentuzjazmowanych pielgrzymów. Dla każdego uczestnika ks. Janusz przygotował śpiewnik pieśni pielgrzymkowych i wkrótce potem autobus rozbrzmiewał śpiewem.
Sanktuarium Licheńskie dostarczyło wielkich przeżyć duchowych. W drodze powrotnej zwiedzono Niepokalanów, a dzień zakończono Apelem Jasnogórskim w Częstochowie.
Obok prac budowlanych przy kościele, chcieliśmy także w jakiś sposób jeszcze bardziej zaktywizować religijność mieszkańców. W miesiącu październik na Osiedlu Azoty obok Szkoły Podstawowej postawiliśmy krzyż, którego fundatorami byli Anna I Henryk Kiełbowiczowie.
W ciągu 6 miesięcy od 8 lipca do Wigilii Bożego Narodzenia wykonano w kościele dzięki pomocy wielu parafian i Zakładów Azotowych rekordową ilość prac. Dokonano wyburzenia wielu ścian, wykonano marmurową posadzkę w kościele oraz prezbiterium z polerowanego marmuru. Założono nową instalację elektryczną, instalację CO, instalację wodną, mikrofonizację. Zainstalowano nowe punkty świetlne, pomalowano ściany, wymieniono drzwi oraz postawiono nowy konfesjonał.
Na pasterce wierni spotkali się w częściowo przebudowanym kościele. Uroczysty nastrój Świąt Bożego Narodzenia podkreślił piękny wystrój świąteczny a z nowego chórku rozbrzmiewały kolędy grane na nowych organach.
Dobiegł koniec roku 1991, podsumowując go ks. Proboszcz tradycyjnie podziękował za pomoc w pracach budowlanych i ofiary złożone na ten cel. Podkreślił, że obecnie parafia liczy 3.000 mieszkańców. Duża ilość parafian uczestniczy w niedzielnych nabożeństwach. Powstała grupa charytatywna, która prowadzi punkt sprzedaży używanej, a uzyskane fundusze przekazuje na pomoc potrzebującym wsparcia.
W mijającym roku parafia wzbogaciła się o kielich, patenę, biały ornat, ornat do uroczystości Maryjnych, sprzęt elektroniczny (organy Cassio 656, 2 wzmacniacze, 6 mikrofonów), skompletowano ubiory ministrantów, kapę - nieszpornik oraz bieliznę ołtarzową.
W roku 1991 udzielono 61 chrztów i 16 ślubów, na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzono 7 parafian, a Pierwszą Komunię Świętą przyjęło 46 dzieci.